sitemap 3.1.1 - en to fr translation catalogue (174 entries)

en: , or press the enter key to %toggle% it
fr: , ou appuyez sur la touche Entrée pour l'%inverser%.

en: <a href="%s">Robots.txt</a> file saved
fr: <a href="%s">Robots.txt</a> sauvegardé

en: About this Plugin:
fr: A propos

en: Absolute or relative path to the sitemap file, including name.
fr: Chemin absolu ou relatif vers le fichier sitemap, nom inclus.

en: Add new page
fr: Ajouter une nouvelle page

en: Additional pages
fr: Pages supplémentaires

en: Advanced options:
fr: Options avancées:

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
fr: Tous les articles auront la même priorité

en: Always
fr: Toujours

en: Ask.com was <b>successfully notified</b> about changes.
fr: Ask.com a été <b>informé</b> des changements.

en: Author pages
fr: Pages Auteur

en: Automatic detection
fr: Détection automatique

en: Basic Options
fr: Options de base

en: Build the sitemap in a background process (You don't have to wait when you save a post)
fr: Générer le sitemap en arrière-plan (pas d'attente lors de la sauvegarde d'un article)

en: Building mode:
fr: Mode de construction:

en: Categories
fr: Catégories

en: Change Frequency
fr: Modifier la fréquence

en: Change frequencies
fr: Modifier les fréquences

en: Child posts will not automatically be excluded!
fr: Les sous-pages ne seront pas automatiquement exclus!

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
fr: Définissez la priorité de la page par rapport aux autres pages. Par exemple, votre page d'accueil peut avoir une priorité supérieure à celle des autres pages.

en: Comment Average
fr: Moyenne des commentaires

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Complete URL to the sitemap file, including name.
fr: URL complet du fichier sitemap, nom inclus.

en: Configuration updated
fr: Configuration mise à jour

en: Custom location
fr: Personnalisée

en: Daily
fr: Une fois par jour

en: Detected Path
fr: Répertoire détecté

en: Detected URL
fr: URL détecté

en: Do not use automatic priority calculation
fr: ne pas faire de calcul automatique

en: Don't you have such a key? <a href="%s1">Request one here</a>! %s2
fr: Vous n'avez pas de clé Yahoo ?<a href="%s1">Demandez en une ici</a>!</a> %s2

en: Donate with PayPal
fr: Don PayPal

en: Enable MySQL standard mode. Use this only if you're getting MySQL errors. (Needs much more memory!)
fr: Active le mode MySQL standard. A n'utiliser que si vous avez des erreurs MySQL. (utilise plus de mémoire!)

en: Enable manual sitemap building via GET Request
fr: Activer la génération manuel du sitempa par requête GET

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
fr: Indiquez l'URL de la page. Examples: http://www.foo.com/index.html ou www.foo.com/home

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
fr: Entrez la date de dernière modification au format AAAA-MM-JJ (2005-12-31 par exemple) (facultatif).

en: Error while saving Robots.txt file
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier robots.txt

en: Error while saving options
fr: Erreur lors de la sauvegarde des options

en: Error while saving pages
fr: Erreur durant l'enregistrement des pages

en: Error, robots.txt doesn't exist and the directory is not writable
fr: Erreur, robots.txt n'existe pas et ne peut être créé.

en: Error, robots.txt is not writable.
fr: Erreur, robots.txt n'est pas en écriture

en: Example
fr: Exemple

en: Exclude posts
fr: EXclure des articles

en: Exclude the following posts or pages:
fr: Exclure les articles ou pages suivants:

en: Excluded categories
fr: Catégories exclues

en: Excluded items
fr: Données à exclure

en: File permissions:
fr: Permission :

en: Filename of the sitemap file
fr: Nom du fichier sitemap

en: Full or relative URL to your .xsl file
fr: Adresse complète ou relative du fichier .xsl

en: Google was <b>successfully notified</b> about changes.
fr: Google a été <b>informé</b> des changements.

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
fr: Vous pouvez préciser ici des adresses à inclure dans le sitemap, qui n'appartiennent pas à votre Blog/WordPress.<br />Par exemple, si votre domaine est www.truc.com et que votre blog est situé sur www.truc.com/blog, vous pouvez choisir d'inclure la page d'accueil www.truc.com

en: Hide this list
fr: Masquer

en: Hide this notice
fr: Masquer

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Hourly
fr: Une fois par heure

en: If you changed something on your server or blog, you should <a href="%s">rebuild the sitemap</a> manually.
fr: Si vous changez quelquechose sur votre serveur ou sur votre blog, vous devez <a href="%s">reconstruire le sitemap</a> manuellement.

en: If you encounter any problems with the build process you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
fr: Si vous rencontrez un problème vous pouvez utiliser la <a href="%d">fonction de débugage</a> pour avoir plus d'infos.

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
fr: Si votre weblog est dans un sous-repertoire et que vous voulez ajouter des pages qui ne sont PAS situées dans le répertoire du blog ou un répertoire en dessous, vous DEVEZ placer votre fichier sitemap dans le répertoire racine (voir la section &quot;Emplacement de votre fichier sitemap&quot; de cette page)!

en: Include a XSLT stylesheet:
fr: Feuille de style XSLT:

en: Include archives
fr: Inclure les archives

en: Include author pages
fr: Inclure les pages Auteur

en: Include categories
fr: Inclure les catégories

en: Include following pages of multi-page posts (&lt;!--nextpage--&gt;)
fr: Inclure les pages multiples (&lt;!--nextpage--&gt;)

en: Include homepage
fr: Inclure la page d'accueil

en: Include posts
fr: Inclure les articles

en: Include static pages
fr: Inclure les pages statiques

en: Include tag pages
fr: Inclure les pages tags

en: It took %time% seconds to notify Ask.com, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
fr: Il a fallu %time% secondes pour informer Ask.com, vous pouvez désactivez cette fonction pour réduire la durée du processus.

en: It took %time% seconds to notify Google, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
fr: Il a fallu %time% secondes pour informer Google, vous pouvez désactivez cette fonction pour réduire la durée du processus.

en: It took %time% seconds to notify MSN.com, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
fr: Il a fallu %time% secondes pour informer MSN, vous pouvez désactivez cette fonction pour réduire la durée du processus.

en: It took %time% seconds to notify YAHOO, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
fr: Il a fallu %time% secondes pour informer Yahoo, vous pouvez désactivez cette fonction pour réduire la durée du processus.

en: Last Changed
fr: Dernière modification

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Limit the number of posts in the sitemap:
fr: Limiter le nombre d'articles dans le sitemap:

en: List of IDs, separated by comma
fr: liste d'ID, séparés par une virgule

en: List of the donors
fr: Liste des donateurs

en: Location of your sitemap file
fr: Emplacement de votre fichier sitemap

en: MSN was <b>successfully notified</b> about changes.
fr: MSN a été <b>informé</b> des changements.

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
fr: Priorité minimum des articles (Même si le calcul automatique est activé)

en: Modify or create %s file in blog root which contains the sitemap location.
fr: Modifier ou créer le fichier %s à la racine du blog qui contient l'adresse du sitemap

en: Monthly
fr: une fois par mois

en: My Amazon Wish List
fr: Ma liste Amazon

en: My Sitemaps FAQ
fr: Ma FAQ

en: Never
fr: Jamais

en: Newer posts will be included first
fr: Les nouveaux articles seront ajoutés au début

en: No pages defined.
fr: Aucune page définie.

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
fr: Pas d'inscription nécessaire, mais vous pouvez vous inscrire sur <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> pour connaître les statistiques de passage de google

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">MSN Live Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
fr: Pas d'inscription nécessaire, mais vous pouvez vous inscrire sur <a href="%s">MSN Live Webmaster Tools</a> pour connaître les statistiques de passage de google

en: No registration required.
fr: Inscription non requise.

en: No thanks, please don't bug me anymore!
fr: Non merci, ne plus me le rappeler!

en: Note
fr: Remarque

en: Notify Ask.com about updates of your Blog
fr: Informer Ask.com des mises à jour du blog

en: Notify Google about updates of your Blog
fr: Informer Google des mises à jour du blog

en: Notify List
fr: S'abonner

en: Notify MSN Live Search about updates of your Blog
fr: Informer Live Search des mises à jour du blog

en: Notify YAHOO about updates of your Blog
fr: Informer Yahoo des mises à jour du blog

en: OK, robots.txt doesn't exist but the directory is writable.
fr: OK, robots.txt n'existe pas mais peut être créé

en: OK, robots.txt is writable.
fr: OK, robots.txt est en écriture

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
fr: Archives antérieures (ne change que lorsque vous modifier un ancien article)

en: Pages saved
fr: Pages enregistrées

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
fr: Veuillez noter que la valeur de ce champ est considérée comme un indice et non une commande. Même si les robots de moteurs de recherche prennent en compte cette information, il peuvent parcourir les pages marquées &quot;toutes les heures&quot; moins fréquemment que cela, et peuvent parcourir les pages marquées &quot;une fois par an&quot; plus fréquemment que cela. Il est aussi probable que les robots parcourent de façon périodique les pages marquées &quot;jamais&quot; afin de prendre en compte les modifications inattendues de ces pages.

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
fr: Choisissez comment la priorité de l'article est calculée:

en: Plugin Homepage
fr: Page du plugin

en: Post Priority
fr: Priorité de l'article

en: Posts
fr: Articles

en: Posts (If auto calculation is disabled)
fr: Articles (si le calcul automatique est désactivé)

en: Priorities
fr: Priorités

en: Priority
fr: Priorité

en: Rebuild sitemap if you change the content of your blog
fr: Générer le sitemap lorsque le contenu du blog change

en: Recent Donations:
fr: Dons récents:

en: Report a Bug
fr: Signaler un bug

en: Reset options
fr: Réinitialiser les options

en: Sitemap Content
fr: Contenu du sitemap

en: Sitemap Resources:
fr: Ressources

en: Sitemap files:
fr: Type de fichiers:

en: Static pages
fr: Pages statiques

en: Status
fr: Statuts

en: Suggest a Feature
fr: Suggestion

en: Support Forum
fr: Forum

en: Tag pages
fr: Pages Tag

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
fr: Merci beaucoup pour votre don, ça m'aide à continuer de développer ce plugin et d'autres softwares!

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and your are satisfied with the results, isn't it worth at least one dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
fr: Merci d'utiliser ce plugin! Vous l'avez installé il y a un mois. S'il fonctionne bien et que vous en êtes satisfait, est-ce trop de donner un petit dollar?<a href="%s">Les dons</a> me permettent de continuer à développer ce plugin <i>libre et gratuit</i> ! <a href="%s">Je t'aide, pas de problème!</a>

en: Thanks for your support!
fr: Merci de votre aide!

en: The building process might still be active! Reload the page in a few seconds and check if something has changed.
fr: Le processus est encore en cours! Rechargez la page dans quelques secondes et vérifiez si quelque chose a changé.

en: The building process took about <b>%time% seconds</b> to complete and used %memory% MB of memory.
fr: Le processus a mis environ <b>%time% secondes</b> et utilisé %memory% MB de mémoire.

en: The building process took about <b>%time% seconds</b> to complete.
fr: Le processus a mis environ <b>%time% secondes</b>.

en: The content of your sitemap <strong>didn't change</strong> since the last time so the files were not written and no search engine was pinged.
fr: Le contenu de votre sitemap <strong>n'a pas changé</strong> depuis la dernière fois.  Les fichiers n'ont pas été modifié, et les moteurs de recherche n'ont pas été informé.

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
fr: L'archive du mois en cours (devrait correspondre à votre page d'accueil)

en: The default configuration was restored.
fr: Configuration par défaut restaurée.

en: The last known execution time of the script was %timeused% seconds, the limit of your server is %timelimit% seconds.
fr: Temps d'éxécution la dernière fois : %timeused% secondes (limite du serveur : %timelimit%)

en: The last known memory usage of the script was %memused%MB, the limit of your server is %memlimit%.
fr: Mémoire utilisée la dernière fois : %memused%MB (limite du serveur : %memlimit%)

en: The last run didn't finish! Maybe you can raise the memory or time limit for PHP scripts. <a href="%url%">Learn more</a>
fr: Le dernier processus a échoué! Essayez d'augmenter le mémoire alouée ou la durée limite des scripts PHP <a href="%url%">En savoir plus</a>

en: The script stopped around post number %lastpost% (+/- 100)
fr: Le script s'est arrêté vers l'article numéro  %lastpost% (+/- 100)

en: The sitemap wasn't built yet. <a href="%s">Click here</a> to build it the first time.
fr: <a href="%s">Cliquez ici</a> pour générer votre premier sitemap.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a> <em>automatic upgrade unavailable for this plugin</em>.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. <a href="%2$s">Télécharger la version %3$s ici</a>.<em>mise à jour automatique non disponible pour ce plugin</em>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a> or <a href="%4$s">upgrade automatically</a>.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. <a href="%2$s">Télécharger la version %3$s ici</a> ou <a href="%4$s">Mettre à jour automatiquement</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s">Download version %3$s here</a>.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. <a href="%2$s">Télécharger la version %3$s ici</a>.

en: There was a problem while notifying Ask.com. <a href="%s">View result</a>
fr: Problème pour informer Ask.com.<a href="%s">Voir le résultat</a>

en: There was a problem while notifying Google. <a href="%s">View result</a>
fr: Problème pour informer Google.<a href="%s">Voir le résultat</a>

en: There was a problem while notifying MSN.com. <a href="%s">View result</a>
fr: Problème pour informer MSN.<a href="%s">Voir le résultat</a>

en: There was a problem while notifying YAHOO. <a href="%s">View result</a>
fr: Problème pour informer Yahoo.<a href="%s">Voir le résultat</a>

en: There was a problem writing your sitemap file. Make sure the file exists and is writable. <a href="%url%">Learn more</a
fr: Un problème est survenu lors de l'écriture du sitemap. Vérifiez que le fichier existe et qu'il est en écriture. <a href="%url%">en savoir plus</a

en: There was a problem writing your zipped sitemap file. Make sure the file exists and is writable. <a href="%url%">Learn more</a
fr: Un problème est survenu lors de l'écriture du sitemap zippé. Vérifiez que le fichier existe et qu'il est en écriture. <a href="%url%">en savoir plus</a

en: This feature requires at least WordPress 2.5, you are using %s
fr: Cette fonction requiert au moins WordPress 2.5, vous utilisez %s

en: This will allow you to refresh your sitemap if an external tool wrote into the WordPress database without using the WordPress API. Use the following URL to start the process: <a href="%1">%1</a> Please check the logfile above to see if sitemap was successfully built.
fr: Ceci vous permet de mettre à jour votre sitemap si vous utilisez un outil externe de publication. Utilisez l'adresse suivante pour lancer le processus <a href="%1">%1</a>. Vérifiez dans le fichier log que le processus a bien fonctionné.

en: Try to increase the execution time limit to:
fr: Essayer d'augmenter la durée limite d'éxécution du script :

en: Try to increase the memory limit to:
fr: Essayer d'augmenter la quantité de mémoire alouée:

en: URL to the page
fr: URL de la page

en: Update notification:
fr: Notifications:

en: Update options
fr: Enregistrer les changements

en: Use Default
fr: par défaut

en: Uses the activated <a href="%1">Popularity Contest Plugin</a> from <a href="%2">Alex King</a>. See <a href="%3">Settings</a> and <a href="%4">Most Popular Posts</a>
fr: Utiliser le plugin <a href="%1">Popularity Contest</a> d'<a href="%2">Alex King</a>. Voir <a href="%3">Réglages</a> et <a href="%4">Articles les plus populaires</a>

en: Uses the average comment count to calculate the priority
fr: Utilise la moyenne des commentaires pour calculer la priorité

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
fr: Utilise le nombre de commentaires pour calculer la priorité

en: Using this feature will increase build time and memory usage!
fr: L'utilisation de cette fonction augmente la durée et la mémoire utilisée!

en: Weekly
fr: une fois par semaine

en: Write a gzipped file (your filename + .gz)
fr: Ecrire un fichier gzippé (votre nom de fichier + .gz)

en: Write a normal XML file (your filename)
fr: Ecrire un fichier XML normal (nom de fichier)

en: XML Sitemap Generator for WordPress
fr: Générateur de sitemap xml pour WordPress

en: YAHOO was <b>successfully notified</b> about changes.
fr: Yahoo  a été <b>informé</b> des changements.

en: Yearly
fr: une fois par an

en: Your <a href="%url%">sitemap</a> was last built on <b>%date%</b>.
fr: Dernier <a href="%url%">sitemap</a> généré le <b>%date%</b>.

en: Your Application ID:
fr: Yahoo ID:

en: Your sitemap (<a href="%url%">zipped</a>) was last built on <b>%date%</b>.
fr: Dernier <a href="%url%">sitemap (zip)</a> généré le <b>%date%</b>.

en: Your sitemap is being refreshed at the moment. Depending on your blog size this might take some time!
fr: Mise à jour du sitemap en cours. En fonction de la taille de votre blog, ça peut prendre un certain temps!

en: Your sitemap will be refreshed in %s seconds. Depending on your blog size this might take some time!
fr: La mise à jour du sitemap devrait prendre %s secondes. En fonction de la taille de votre blog, ça peut prendre un certain temps!

en: click to %toggle% this box
fr: Cliquez pour %inverser% cette case

en: click-down and drag to move this box
fr: Faites un glisser/déposer pour déplacer cette boite.

en: close
fr: fermer

en: e.g. "4M", "16M"
fr: ex: "4M", "16M"

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
fr: en secondes, ex: "60" ou "0" pour illimité

en: open
fr: ouvrir

en: translator_name
fr: Traduit par Serge

en: translator_url
fr: http://wp.kalyxstudio.com

en: use the arrow keys to move this box
fr: Utilisez les touches fléchées pour déplacer cette boite
